All for Joomla All for Webmasters

На всяка жена й се иска да не напълнее повече от тежестта на бебето си докато е бременна. Това обаче е почти невъзможно и няма защо да се замозалъгвате, че няма да качите килограми докато чакате своето бебе.

Почти невъзможно е да предвидите колко килограма ще качите по време на бременността. Може обаче да се каже, че се наблюдава известна закономерност – ако жената е била склонна към напълняване преди бременността си, значи през деветте месеца има вероятност да качи повечко килограми. Ако е била със слаба фигура и не е била склонна към напълняване, значи е много вероятно да не качи прекалено много и да възстанови бързо фигурата си след раждането.

 

Колко е нормално да напълнеем по време на бременността?

Точна норма няма. Това не означава, че няма рамки, в които е редно да влезем. Ако жената е твърде слаба, е редно тя да напълнее повече от друга, която е леко пухкава. Напълняването в първите три месеца е почти незабележимо. Нормално е това да са около 2 килограма. Плодът е все още твърде малък, а й жената се чувства твърде неразположена, сутрешното гадене и прилошаване намаляват времето за ядене и апетитът е по-скоро периодичен.

След третия месец вече ще започнете да наддавате активно. Нормално е да качвате по 1-2 килограма на месец. Редно е да увеличите дневния прием на калории с около 300, а ако сте твърде слаба може дори с 500 калории.

Така в деветия месец „нормалното“ напълняване е около 12-15 килограма, може дори да достигне до 18. Жените, които очакват близнаци качват повече от 16-17 килограма. Видимо килограмите се разпределят основно в областта на корема, гърдите, седалището и бедрата. Тежината идва и от нарасналата матка, плацентата, задържането на вода. 

Има жени, които не качват повече от 10 килограма и не може да познаете дали са бременни, ако ги гледате в гръб, защото почти не променят структурата си. Тези щастливи случаи трябва да се дължат на късмет и на благодатни структура и метаболизъм, но в никакъв случай на умишлено ограничаване и подлагане на диети по време на бременността. Жените, които се лишават умишлено от храна докато чакат бебе, има опасност да родят недоносено дете.

За вредно и прекалено напълняване може да се приеме качване над 20 килограма. Лекарят ви трябва усърдно да следи теглото ви, защото изкуственото подуване и неестественото напълняване не са здравословни и почти сигурно имат конкретен  първоизточник.

Как да не напълнеем прекалено?

Теорията да ядете за двама е доста грешна. Преди всичко трябва да слушате сигналите на тялото си и да ядете храните, които ви се дояждат. Странните предпочитания към определени храни и непоносимост към други са почти неизбежни. Хранителните навици на много жени се променят рязко по време на бременността и те често стават като пристрастени към определен тип храни.

Увличането по сладкиши, чипс и всякакви видове мазна и вредна храна ще доведат единствено и само до излишни килограми. Този род храна не носи нищо полезно за плода и може само да ви навреди с увеличаване на холестерола и теглото.

 

Полезни храни за бременните са млякото, яйцата,  макаронените изделия, нетлъсто месо, плодове, зеленчуци, зърнени храни. Общо взето е добре да ядете от всичко освен т. нар. „junk food“ и твърде пикантните храни. Не бива да злоупотребявате и с количеството на храната. Както вече споменахме, увеличението на дневния прием калории от един нормален режим на хранене е между 300 и 500 ккал.

За да се чувствате добре, най-важното е да слушате сигналите на тялото си и да ядете това, което организмът ви иска.  Не се ограничавайте от нищо, което не вреди на организма ви, движете се активно, без да се претоварвате и се обграждайте с приятни емоции.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.