All for Joomla All for Webmasters

Бременността разбира се е много важно време за развитието на бебето. За да се роди здраво и жизнено дете е необходимо майката да се храни по възможно най-правилния начин. Затова ви предлагаме да разгледате списъка с храните, които доставят най-големи количества протеини, така нужни за развитието на вашето бебче.

Извара

Може да звучи учудващо, но изварата съдържа изключително големи количества протеини – 15 грама за половин чаша. Поръсете я с малко канела или чубрица. Подходяща е и за сладки, и за солени ястия. Можете да я включвате в плодовия ви меланж или като гарнитура към зеленчукови салати. Изборът е ваш!

Яйца

Те също са особено добър източник на протеини, най-вече жълтъкът. Богати са още на витамини от групата B, а в жълтъка има и витамин D. Можете да ги хапвате най-вече сварени.

Леща

В нея има средно по 8 грама протеини за ¼ чаша. Прекрасен източник е и на фибри, желязо, сложни въглехидрати. Ниското й съдържание на мазнини я прави чудесен избор за бременни жени. Бобовите растения, от чието семейство е и лещата, съдържат фолиева киселина, толкова необходима за доброто развитие на плода.

Овесена каша

В една порция се съдържат около 7 до 10 грама протеини. Добре е да консумирате овесена каша, тъй като това ще ви помогне да регулирате и теглото си по време на бременността. Тя е много подходяща закуска.

Ядки

Те са богати резервоари на протеини. Бадемите, орехите, кашуто съдържат в себе си все полезни за сърцето мазнини, омега-3 мастни киселини, които спомагат за правилното умствено развитие на бебето. Някои смятат, че консумирането на ядки по време на бременността може да намали риска от поява на алергии у детето. Полезното им действие за организма е безспорно!

Кисело мляко

В киселото мляко се съдържат учудващо много протеини за една порция – цели 18 грама! То е богато също на калций, така необходим за изграждането на костната система, също и на минерали. Можете да го хапвате с нарязани плодове, мед, ядки или просто така!

Месо

Месото е тежка храна за една бременна жена, но това не означава, че трябва да го изключите напълно от менюто си. Може да подбирате бели и сухи меса без тлъстини, например заешко, пилешко, пуешко.

Стига да няма вече физически и медицински противопоказания, може да започнете тренировки за отслабване и стягане около 6 седмици след раждането. Но ако раждането е било с Цезарово сечение, е по-добре да не прибързвате с физическото натоварване. В първите дни след раждането може да започнете и упражнения за тазовото дъно, или т.нар. упражнения на Кегел. Правете и кратки

Пролактинът е хормон, който се произвежда от аденохипофизата (предния дял на хипофизата). Нарича се още „хормон на лактацията“. А знаете ли защо?Причината е в активното му участие в подготвянето на женския организъм за периода на кърмене – млечната жлеза нараства и започва синтезирането на кърма в гърдите.

Симптоми при завишени нива на пролактин
Нормалните стойности на пролактина са около 59.3 - 619.0 mIU/L. Обикновено нивото на пролактина в кръвта е по-ниско през деня, а нощем нараства.  

При завишени нива на хормона пролактин обикновено гърдите стават болезнени, появява се главоболие, разконцентрирано зрение, нередовен цикъл и овулация, аменорея, галакторея, сухота във влагалището, възможно е и изтичане на кърма от гърдите. При значително повишени нива на пролактина може да се предизвика хипотиреоидизъм.

До какво водят завишените нива на хормона пролактин?


Повишените количества на пролактин могат да причинят стерилитет при жените в резултата на предотвратена овулация. Когато нивата на пролактин са прекалено високи, се нарушава отделянето на гонадотропин  от хипоталамуса, който влияе върху образуването на FSH (Фоликулостимулиращ хормон) и LH (Лутенизиращ хормон) от хипофизата. Това пък нарушава отделянето на естроген и прогестерон.

Причини за повишаване нивата на пролактин в кръвта

Хиперпролактинемията е възможно да бъде причинена от доброкачествен тумор в хипофизата (пролактином), който е лечим медикаментозно или оперативно. Нарушено функциониране на щитовидната жлеза, заболяване на яйчниците, цироза на черния дроб също могат да стоят в основата на хиперпролактинемията.

Причините за завишените нива на пролактин могат да се изразяват и в прием на протеини, антидепресанти, обезболяващи, лекарства за кръвно налягане, противозачатъчни и други хормонални лекарства, алкохол и наркотици.  Нивото на пролактина зависи и от менструалния ви цикъл, при бременност, интензитета на кърмене, наличието на стрес, сексуални контакти, тежка физическа дейност.

Хиперпролактинемията се открива чрез най-малко два кръвни теста и скенер, за да се открие наличието на евентуален аденом в хипофизата.

http://ts1.explicit.bing.net/th?id=H.4781352098464152&w=162&h=148&c=7&rs=1&pid=1.7

Както е известно, поведението на жената по време на бременността оказва силно влияние върху развитието на детето. По тази причина всички бъдещи майки трябва да бъдат много внимателни с какво се хранят, какво е тяхното психическо състояние, начин на живот

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.