All for Joomla All for Webmasters

Ако майката и бебето имат различни резус фактори, може да се стигне до усложнения по време на бременността. С помоща на модерни методи на лечение и честа профилактика медицината днес се опитва да избегне този проблем.

Бебетата получават в утробата на майката всичко, от което се нуждаят и заедно с това са защитени по най-добрия начин от всякакви неприятности. Но понякога майчината имунна система може да се окаже опасна за зародиша. Например, когато при непоносимост към резус-фактора организмът на майката се опитва да се защити и започва да убива червените кръвни телца на бебето чрез създаването на антитела. Медицината днес се развива с бързи темпове, чийто резултат е навременното лечение на тази непоносимост и раждането на едно здраво бебе.

 

Резус-факторът е характерен белег на кръвната група, който се намира върху повърхността на кръвните телца и се предава генетично. По-голямата част от хората имат този белег, който е резус фактор положителен(Rh).
Непоносимост към резус фактор се получава, когато майката е с отрицателен резус фактор и ражда бебе с положителен резус фактор, наследен от бащата. При първа бременност такова стечение на обстоятелствата не е проблем. Все пак при всяка бременност малко детска кръв достига до кръвообръщението на майката, например чрез плацентата или при раждането. В този случай организмът на майката създава антитела срещу Rh-позитивните кръвни клетки на бебето, тъй като той ги идентифицира като чужди и иска да ги унищожи. Имунната система запомня този процес, за да може следващият път да стимулира веднага създаването на достатъчно антитела.

Ако при втора бременност бебето е отново с Rh-положителен, достатъчно е малко количество кръв да стигне до майката, за да се образуват стабилни антитела. Тези антитела достигат чрез плацентата кръвообръщението на бебето и унищожават червените кръвни телца, които са отговорни за преноса на кислород в кръвта. В резултат на това се стига до анемия, което означава, че в кръвта има много малко кислород и сърцето на бебето трябва да бие по-често, за да снабдява достатъчно организма. В случаи, които не се лекуват, натоварването на сърцето може да доведе до натрупване на вода в тялото на фетуса и то да умре още преди раждането. При лека анемия бебетата развиват веднага след раждането по-силна форма на жълтеница, която се лекува чрез ултравиолетови лъчи.

До преди няколко десетилетия непоносимостта към резус фактор по време на бременност е било опасно усложнение. Но днес, благодарение на редовна профилактика и по-добро лечение засегнатите бременни са много малко. По принцип при бременни с Rh-отрицателен се прави още в началото на бременността тест за антитела.
Ако се открият такива, бременността протича под по-често наблюдение.

С помоща на видеозон може да се изчисли скоростта, с която кръвта се движи в кръвоносните съдове на детското мозъче. По този начин се разбира, дали е налице анемия и в какъв стадий е тя. Ако в този случай се установи силно малокръвие, се прави пункция на пъпната връв, за да се види точната кръвна картина на бебето.
При силно малокръвие е възможно в матката да се направят преливания на кръв в пъпната връв, докато стойностите на кръвта се подобрят.

Рискът от непоносимост към резус фактор може да се предотврати. За тази цел имунната система на майката бива "излъгана", като през 28-та седмица и през първите 72 часа след раждането се инжектират антитела. Имунната система разбира, че има антитела срещу чужди кръвни клетки и не започва въобще да работи. Така се цели
при втора бременност предотвратяването на производството на антитела от майчиния организъм. В почти всички случаи с честата профилактика бременността преминава без усложнения.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.