All for Joomla All for Webmasters

 

Вашето бебе не е автомат: часовете на неговото хранене не могат да бъдат определени като с компютър. Детето си има свой собствен ритъм, който вие ще откриете с течение на времето. В някои дни или часове може да има по-голям апетит. Освен това бебетата са различни. В зависимост от теглото си се нуждаят от различен брой хранения, от различно количество храна и от различен ритъм.

Не се подчинявайте стриктно на думи като «Хранете го на всеки три часа» или «Дръжте го да суче по десет минути от всяка гърда.» Трите часа или десетте минути не трябва да се възприемат буквално и не е необходимо постоянно да се живее с поглед, вперен в часовника. По-добре би било да съсредоточите вниманието си върху бебето, за да можете по-бързо да започнете тълкуването на неговите «знаци», с които то ви съобщава дали е гладно, или е сито.



Вярно е, че определена ритмичност на часовете на хранене е благотворна за детето и дава възможност на родителите да планират и организират своето време. Но вие постепенно ще изработите тази ритмичност, без да се налага да насилвате събитията, дори и да приемете, че «три часа» могат да бъдат и два часа и половина, и четири часа.

Майчиното мляко се усвоява по-бързо от млякото на прах. Преди два часа сте кърмили бебето, но ето че то вече започва да плаче. Ще го оставите ли да плаче от глад до определения час? Това е напълно безсмислено и вредно. Предимството на кърменето е именно в това, че бебето поема необходимото му количество в желаното от него време, без това да ви тревожи.

Постарайте се да постъпвате по същия начин и когато храните бебето си изкуствено. То има право да бъде или да не бъде гладно преди или след фиксирания час. Не оставяйте бебето да крещи от глад, но и не го насилвайте да изпие цялото количество в шишето.

Ако принуждавате бебето да възприеме строг ритъм на хранене, който не съответства на вътрешните му потребности, това може да предизвика неразположение и различни трудности. Всъщност апетитът му ще се регулира спонтанно и естествено през следващите седмици.

Доверете се на своето бебе: то напълно е в състояние да определи и изрази собствените си нужди. Единственото му желание, за да бъде щастливо и спокойно, е вие да го разбирате и да откликвате на желанията му.

Защо детето ви плаче и след като се е нахранило?
- Възможно е да е още гладно: предложете му допълнителна «порция», за да се убедите дали e така.
- Възможно е да храносмила трудно, да има колики (те са много чести през първите три месеца): подръжте го на ръце, полюлейте го и нежно го галете по коремчето.
- И накрая, възможно е - и това често се среща па плаче, защото не е сукало достатъчно. Помогнете му да лапне пръстчето си или му дайте биберон: така ще се успокои.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.