All for Joomla All for Webmasters
 
Организмът ни складира хранителни резерви под формата на захари и мазнини. Лишени от течности повече от 5 дни, ние не можем да оцелеем. Колкото и кратък да изглежда този срок, той е напълно реален предвид състава на човешкото тяло и голямото количество течности, които то съдържа. Така например при възрастните е 50%, при малко дете – почти 75%. Още по-впечатляващо е съдържанието на вода при двумесечен плод – 97%.



Нуждите ни се променят според възрастта
Спецификата на организма ни не му позволява да складира големи количества вода, ето защо трябва да го снабдяваме ежедневно. Кърмачетата трябва да приемат между 120 и 135 мл течности на килограм от теглото си, или около 655 мл дневно.
Бебетата се дехидратират по-бързо от възрастните, тъй като водата се изпарява по-бързо от кожата им. На годинка необходимостта им да поемат течности намалява, въпреки че пият повече. Така средната стойност достига до 92 мл на килограм, или 920 мл дневно. Към 12-годишна възраст нуждата от поемане на течности спада още – до 580 мл на ден. Възрастният човек се нуждае от 2,5 л вода дневно. 1 л той си доставя чрез храната, следователно трябва да поема още 1,5 л.

Можем да загубим до 6 л течност на час
Водата се отделя главно чрез бъбреците, а цветът на изхвърлената показва дали сме пили достатъчно, или не. Светлата сочи, че не сме се дехидратирали, докато тъмната говори, че сме се обезводнили. Освен чрез бъбреците водата се отделя и чрез белите дробове и кожата. При последната това се извършва под формата на изпарения (изпотяването), което се осъществява през порите на епидермиса. По време на усилено физическо натоварване спортистите могат да загубят до 6 л вода на час.

Храната ни осигурява 40% от нея
Или около литър вода дневно, която се съдържа главно в пресните плодове и зеленчуци. В повечето от тях количеството достига до 95%. За сравнение: прясното мляко съдържа 87%, месото – между 65% и 75%, хлябът – 35%, а маслото – между 16% и 18%. Ето една добра причина да се наблегне върху консумацията на свежи плодове и зеленчуци. Знаете ли, че...
Няма нищо, което осигурява по-добра защита, отколкото възглавница, пълна с вода. Ембрионът не е подложен на опасност по средата на водния балон. По същата причина други органи на човешкото тяло като очите, мозъкът и костният мозък са покрити с фин течен слой, който ги предпазва.

Ресурсите не са неизчерпаеми
Планетата Земя, наричана още „синята планета“, е покрита със 70% вода, но повечето източници са солени. Питейната вода представлява само 3% от тях. Следователно голяма част от течните запаси не са годни за пиене без допълнителна обработка. Ето защо в повечето случаи водата трябва да бъде предварително третирана, което от своя страна означава, че пилеенето й трябва да се сведе до минимум.

Някои не изпитват жажда
Откъде произлиза сигналът, който известява организма, че е дехидратиран? Той се дължи на феномен, чрез който тялото „информира“ мозъка, че запасите му от течности се изчерпват.
Мозъкът от своя страна започва да произвежда хормон, който принуждава бъбреците да „пестят“ водата и поражда усещането за жажда.
В този момент организмът е леко дехидратиран и се нуждае от приемане на течности. Въпреки това в някои случаи (при възрастните, децата, при заболявания, дори при спортисти, които имат интензивни тренировки) този сигнал може да бъде по-бавен или изобщо да не се появи. Оттам и препоръчителното приемане на течности преди организмът да напомни, че запасите му се изчерпват. Най-удачно е да се пие вода през целия ден, на малки глътки. Спортистите трябва да я приемат преди, по време и след тренировката. Консумирането на специално разработени напитки също е препоръчително. Те съдържат минерали и глюциди, които позволяват по-бързото възстановяване на водните запаси след физическите усилия.

Знаете ли, че...
Възможно е да се получи водна интоксикация. Този феномен може да се получи в лечебно заведение и ако голямо количество вода се инжектира венозно. Така клетките набъбват и пациентът започва да получава главоболие и гадене.

Водата е смазка и разтворител за тялото
Преди всичко тя създава течна среда, в която храната по-лесно се придвижва по хранопровода. Ето защо недостатъчната употреба на течности често се превръща в основна причина за хронична констипация. Понякога е достатъчно само да се възвърне навикът да се приема достатъчното вода, за да бъде разрешен проблемът. Едновременно с това водата изпълнява функции на разтворител, като разгражда протеините и хранителните захари, за да бъдат усвоени от организма. Така се превръща в ефикасен преносител на хранителни вещества.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.