All for Joomla All for Webmasters

Морбили е остро протичащо и силно заразно инфекциозно заболяване, причиняващо се от вирус, което се характеризира с висока температура (треска), хрема, кашлица, зачервяване на очите и разпространяващ се кожен обрив. Вирусната инфекция при морбили засяга предимно дихателната система и е потенциално сериозно заболяване. Заболяването морбили се причинява от инфекция с морбили вирус, който спада към род парамиксовируси. Морбили вирус се разпространява лесно.

Болестта се разпространява от човек на човек доста лесно. Вирусът на морбили е силно заразен. Той се пренася по въздушно-капков път чрез микроскопични капчици, които се отделят от носа, гърлото и устата на болен в ранните фази на болестта. Тези "заразени" капчици се отделят при кашлица и кихане. Заразяването с вируса на морбили може да стане при директен контакт с носен или гърлен секрет от заразен човек или при контакт с предмети, заразени с вируса на морбили.

Морбили е едно от най-силно заразните инфекциозни заболявания. Епидемии от морбили се наблюдават на всеки 2-3 години в части на света, където не съществуват ефективни програми за ваксинация срещу болестта. Малки, локализирани взривове от морбили се регистрират в годините между епидемиите. Епидемични взривове от морбили избухват все още в развитите европейски страни и САЩ, където има добре развити имунизационни програми. Тези взривове се регистрират обикновено сред неимунизирани деца в предучилищна възраст или други неимунизирани хора в популацията.

От морбили боледуват предимно деца, но заболяването може да засегне хора на всяка възраст.

По-висок риск за заболяване от морбили съществува за кърмачета, които са твърде малки за да бъдат имунизирани срещу болестта (първата ваксинация се прави на 1 годишна възраст), деца, които отказват имунизация и хора, които са получавали имуноглобулин около времето на ваксинацията. Всеки неимунизиран човек е изложен на риск от заболяване от морбили и излага околните на риск.

Срещу морбили съществува естествен имунитет. Кърмачетата, родени от майка, прекарала морбили получават пасивен имунитет (предаден от майката), траещ до края на първата година от живота им. След преболедуването от морбили както и след правилно проведена имунизация човек развива доживотен имунитет срещу вируса на морбили.

Лечението на морбили е симптоматично, т.е. лекуват се оплакванията, а не се атакува причинителя на заболяването. Засега не е известно лекарствено средство, което да лекува морбили и да унищожава морбили вируса. Въпреки това всеки човек, който спада към рисков контингент (виж по-горе) и е контактен на болен от морбили трябва да потърси лекарска помощ, тъй като прилагането на ваксината против коклюш може да предотврати инфекция, ако се приложи в рамките на 3 дни от началото на контакта.

Болните от морбили трябва да имат възможно най-малък контакт с други хора. Бактериалните усложнения на морбили като инфекция на средното ухо (отит) и пневмония трябва да се лекуват с антибиотици. Антибиотиците не унищожават самия морбили вирус, както и другите вируси.

Симптоматичното лечение на морбили обикновено се провежда в домашни условия и включва следните мерки:

  • постелен режим и покой, особено по време на високата температура
  • пиене на много течности (до 4л. на ден) особено по време на високата температура; топлите напитки са полезни са възпалените гърло и нос
  • пълноценно хранене на болното дете
  • за лечение на сухата кашлица могат да се използват различни сиропи за кашлица
  • овлажняването на въздуха в помещението, както и инхалациите на билкови пари оказват благоприятен ефект върху сухата кашлица , възпаленото гърло и горни дихателни пътища.
  • грижи за възпалените очи - измиване на очите и изтриването им с чиста, влажна кърпа без търкане; избягване на ярка светлина, евентуално носене на слънчеви очила
  • прилагане на болкоуспокоителни и антипиретици (лекарства, понижаващи високата темпаратура) при висока температура: използват се предимно медикаменти, съдържащи парацетамол или ибупруфен, под формата на сиропи, разтворими прахчета или таблетки. Тъй като боледуващите от морбили са предимно деца трябва да се избягва прилагането на лекарства, съдържащи аспирин, поради риска от развитие на опасно състояние, наречено синдром на Рей.
  • лосион за облекчаване на сърбежа от обрива

За да се избегне интензивно разчесване на обрива от боледуващите деца може да се приложи ниско изрязване на ноктите на ръцете или слагане на ръкавици. Болните деца не трябва да посещават училище или детска градина поне 5 дни след появата на обрива.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.