All for Joomla All for Webmasters
Почти всяка майка е изпитала чувството на безпокойство при вида на почервенялото лице на детето си, което се напъва, но безрезултатно. Причината за това често срещано състояние е запекът. За съжаление, това е проблем, който може да се появи във всяка възраст – и при новороденото, и при ученика. Във всички случаи е добре да обърнете нужното внимание и да не пренебрегвате проблема с надеждата, че ще премине от само себе си. Съществува и друг „сценарий”, при който много родители се притесняват излишно просто защото не знаят каква е честотата на изхождане според възрастта на детето. И в двата случая следващите редове ще са ви от полза. 

 

 

 

Какво представлява запекът?
 Това е нарушение на функцията на дебелото черво, проявяваща се в увеличаване на интервала на изхождане (дефекация), при което изпражненията са твърди, а детето се напъва и дори може да изпита болка.
Важно уточнение:
За запек се говори и тогава, когато има твърди изпражнения и болезнена дефекация, дори броят на изхожданията да съответства на нормата. При здрави бебета съдържанието на памперса обикновено е с кашеста консистенция. Всяко отклонение в посока втвърдяване изисква внимателно проследяване, т.е. бебето или детето може да се изхожда всеки ден, но това да е свързано с напъване и болка. Често пъти тази ситуация може да бъде определена като хроничен запек.  
Кога говорим за запек?
За деца до 3-годишна възраст – при по-малко от 6 изхождания седмично.За деца над 3-годишна възраст – при по-малко от 3 пъти седмично.
Каква е нормата според възрастта на бебето?
При новороденото, особено ако е кърмено, честотата на изхождане може да съвпада с броя на кърменията (от 2 до 6 пъти дневно). Причината е, че майчиното мляко се усвоява по-лесно. Освен това кърмачетата имат някои много „полезни” бактерии в дебелото черво, които могат да разградят някои от иначе трудноусвоимите млечни протеини. С израстването на бебето и в периода на захранването (около 6-ия месец) честотата на изхождане намалява до един-два пъти дневно. При бебетата, които са на изкуствено хранене, честотата на изхождане е веднъж-два пъти дневно. Обяснението е, че те по-трудно усвояват адаптираното мляко. Затова на пазара вече се предлагат адаптирани млека с пробиотици, чиято цел е именно нормализирането на чревната флора.
Първопричина за запека най-често са функционалните особености на червата, по-конкретно забавената перисталтика. Тя е особено важна, защото спомага вече ненужните вещества да се изхвърлят от организма.
Неправилно хранене.
Детето не яде достатъчно плодове и зеленчуци и така се лишава от храни, богати на баластни вещества.
Грешка при приготвянето на адаптираното мляко.
Възможно е да го правите по-концентрирано и това да доведе до запек. Специалистите съветват стриктно да спазвате указанията на опаковката. Ако по някаква причина смените адаптираното мляко, не приготвяйте новото по указанията за старото. Отново внимателно прочетете упътването. Често различните млека се приготвят по различен начин.
Анатомични.
Те се срещат, макар и много рядко. Става дума за аномалия в развитието на дебелото черво (болест на Гиршпрунг). Тогава е необходимо хирургическо лечение. Друг възможен вариант е стеснение (стеноза) на изходната част на червото. Също сравнително рядка причина.Инфекциозни болести, които могат да предизвикат смущения в дейността на стомаха или дисбактериоза.
Хранителна алергия. 
Фактори, които могат да усложнят хроничния запек.Колкото и да не ви се вярва, това може да се окаже... слагането на гърне. Обикновено родителите уговарят детето да се „помъчи” и го слагат неколкократно на гърнето. Тъй като нищо не се получава, в крайна сметка детето започва да се страхува от гърнето и когато наистина има позив, то се опитва да се „освободи” извън гърнето или да го потисне.Друг фактор са детската градина и училището. Изхождането за детето извън дома става още по-трудно и то се опитва да потисне естествените си нужди. 
Две важни условия за правилното функциониране на червата:
Първо, осигурете на детския организъм достатъчно течности – вода, сок, компот, айрян и т.н. Ако детето губи много течности, се нарушава работата на чревните сокове. И още – не прекалявайте с употребата на преварена вода. Естествено, че тя е по-добрият вариант от водата от водопроводния кран, но трябва да знаете, че в преварената вода няма минерални соли. Тук стигаме и до второто условие – наличието на достатъчно количество калий в организма. За червата калият е като бензина за вашия автомобил. А калият е сред минералните соли, които липсват в преварената вода. Тогава перисталтиката на червата отслабва значително и става възможна причина за появата на запек.Как да набавим калий? Големи количества калий има в стафидите, сушените сини сливи, смокините. Ако давате на детето преварена вода, е добре да включите в менюто му някой от изброените плодове или му направете компот от тях.   
Лечението
Провеждайте лечение само след консултация със специалист. Помнете, че то винаги е комплексно. Важен аспект в него е даването на лечебни средства с най-малко странични ефекти.Първо, най-вероятно ще бъде предписано подходящо слабително средство, но по преценка може да се дадат пробиотици или ректални свещички.Второ, вероятно ще се наложи промяна в начина на хранене – въвеждане на определени храни и избягване на други.Трето, колкото и неприятно да е за родителите и за самото дете, може да се прибегне до клизма. 
Как да се справите с проблема?
Колкото по-рано се започне профилактиката, толкова по-добре.
  1. Ако кърмачето има запек, майката трябва да прецизира своето меню. Добре е да наблегне на варени и задушени зеленчуци и пресни плодове, да избягва сладките и киселите неща.  
  2. В менюто на бебето да се въведат плодовите и зеленчуковите пюрета (естествено, след 6-ия месец): сини сливи, круши, грозде, череши, диня, спанак, лук, цвекло, карфиол действат добре на перисталтиката на червата. В по-късна възраст се постарайте да балансирате менюто на малчугана. В него е добре да има животински белтъчини (месо, сирене, млечни продукти), животински и растителни мазнини (зехтин, масло и олио) и най-вече продукти, богати на растителни влакна (плодове и зеленчуци).  
  3. Друг начин за справяне с проблема е редовният прием на течности. Наблюдавайте колко вода пие детето ви – именно течностите помагат на стомаха да работи добре. Имайте предвид, че едногодишните деца трябва да пият дневно по 1200 мл, което включва супа, компот, сок, айрян и др. течности. 
  4. Двигателната активност е също много важен фактор при профилактиката на запека. На новородените е добре да се прави масаж на коремчето 10 минути преди всяко хранене. Започнете от пъпчето навън с въртеливи движения по посока на часовниковата стрелка. Използвайте малко бебешко олио или масажен гел. Продължете само ако бебето е спокойно и не протестира. Друго упражнение: сложете бебето да легне по гръб. Хванете крачетата му и нежно започнете да ги движите сякаш кара колело. Това ще раздвижи коремните мускули и ще окаже натиск върху червата, като по този начин ги стимулира към изпразване. 
  5. Изкъпете бебето. Топлата баня ще го отпусне и ще го улесни при изхождането. След като мъничето се е отпуснало във ваничката, може отново да масажирате коремчето му (както е обяснено по-горе). След къпането намажете дупето на бебето с крем или вазелин. 
  6. Създайте навик у детето за изхождане (колкото и трудно да ви се струва). Това е най-добре да става сутрин. За да стимулирате процеса, научете детето да изпива чаша топла вода или плодов сок. Това ще засили чревната перисталтика.  
Псевдорешение на проблема
Никога не слушайте по-възрастните съседки и доброжелателки, които ви предлагат безотказна рецепта срещу запек. Всъщност рецептите са две – добре познатото мушкато, с което да “стимулирате”, и късче сапун. Може и да действат, но това е безвъзвратно отминала отживелица, която може да нарани нежната кожа на ануса и да причини болка на детето. Не си струва, нали? Все пак на пазара вече има лекарствени средства, подходящи и за бебета, и за по-големи деца. Ако се стигне дотам, при всички случаи ги предпочетете пред домашните лекове от времето на нашите прабаби. 
Полезни съвети
Преди да направите промяна в менюто на детето си, имайте предвид следното:Запекът се появява по-често при алергични деца. Затова се старайте да избягвате продукти, които предизвикват алергия (цитрусови плодове, шоколад, яйца, прясно мляко).Всички знаят, че растителните влакна помагат на стомаха да изпълнява максимално добре функциите си. Погрижете се детето ви да приема ежедневно пресни плодове и зеленчуци.Не разрешавайте на малчугана да се увлича с прясното мляко, по-добре му предлагайте айрян, кисело мляко с пресни плодове или кисело мляко с мед и мюсли. Прясното мляко използвайте за застройка на супи и каши.Прибавяйте олио и зехтин в зеленчуковите салати на детето.Научете мъничето да яде сушени плодове. При дадените обстоятелства се препоръчват сини сливи, кайсии и смокини.За избягване на проблема помага и вареното червено цвекло.Опитайте да му давате не бял пшеничен, а черен или ръжен хляб. След като навърши 2–2,5 години, му предложете да опита хляб от типа "Бонус 6 зърна", в него се съдържат хранителни влакна, които помагат на стомаха да се справи със своите задължения. Внимавайте с бананите, белия ориз и боровинките – те често предизвикват запек. 

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.